Psychiatra Warszawa – kiedy i jak może pomócSpread the love

Korzystanie z pomocy psychiatry nadal wzbudza wiele kontrowersji. Wiele osób wstydzi się sięgać po poradę lekarza tej specjalności. Tymczasem, zaburzenia psychiczne i ich leczenie nie powinny być powodem do wstydu ani tematem tabu. Dobry lekarz jest w stanie poprawnie zdiagnozować pacjenta oraz dobrać leczenie w taki sposób, aby poprawie uległo jego funkcjonowanie. Warto byłoby więc dowiedzieć się, kim właściwie jest lekarz psychiatra, a także jak wygląda pierwsza wizyta u niego.

Kim jest lekarz psychiatra?

Psychiatra jest lekarzem, który ukończył studia medyczne, a na swoją specjalizację wybrał właśnie psychiatrię. Po zdaniu egzaminu specjalizacyjnego, lekarz otrzymuje tytuł specjalisty psychiatry, ale pacjentów może przyjmować także jako rezydent. Warto zaznaczyć, że można specjalizować się zarówno w psychiatrii osób dorosłych, jak i w psychiatrii dzieci i młodzieży. Należy więc wybrać odpowiedniego lekarza. Lekarz psychiatra zajmuje się diagnozowaniem oraz leczeniem szeroko pojętym zaburzeń psychicznych. Jest uprawniony do wydawania recept, a także skierowań na badania czy też na leczenie szpitalne. Do lekarza psychiatry nie jest konieczne skierowanie. Wystarczy zapisać się na wizytę w dowolnej poradni zdrowia psychicznego. Pomoc może świadczyć nam również prywatna poradnia zdrowia psychicznego. Jeżeli interesuje nas psychiatra Warszawa, śmiało możemy udać się do Centrum probalans, gdzie otrzymamy profesjonalną pomoc.

Kiedy warto udać się po pomoc do psychiatry?

Wiele osób zastanawia się nad tym, kiedy właściwie należy udać się do lekarze psychiatry. Odpowiedź na to pytanie jest jednak dość prosta: wtedy, kiedy czujemy taką potrzebę. Żaden psychiatra nie powie nam, że nasze problemy stanowią zbyt błahy powód wizyty. Troska o swoje zdrowie psychiczne zostanie zapewne doceniona przez lekarza. Kiedy więc może nam pomóc lekarz psychiatra? Na pewno wtedy, gdy dokucza nam obniżone samopoczucie utrzymujące się powyżej dwóch tygodni. Konsultacja psychiatryczna jest wskazana także wtedy, gdy dokuczają nam zaburzenia snu czy zaburzenia odżywiania. Wreszcie, lekarz psychiatra może pomóc także osobom, którym dokucza syndrom dorosłych dzieci alkoholików. Ponadto, konsultacja psychiatryczna jest wskazana u osób, które cierpią z powodu zaburzeń osobowości, takich jak chociażby osobowość unikająca czy osobowość paranoiczna. Specjalista może okazać się pomocny także wtedy, gdy dokuczają nam zaburzenia lękowe. Bezwzględnym wskazaniem do pilnej konsultacji psychiatrycznej są myśli samobójcze oraz tendencje do ich realizacji. Pamiętajmy o tym, aby nie diagnozować się samodzielnie. To lekarz psychiatra ukończył studia na uniwersytecie medycznym, dzięki którym zdobył wiedzę i doświadczenie zawodowe, pozwalające mu na diagnozowanie chorób psychicznych.

Jak wygląda pierwsza wizyta u lekarza psychiatry?

Pierwsza wizyta u psychiatry jest zazwyczaj najbardziej stresująca. Nie ma się jednak czego obawiać. Warto jednak odpowiednio przygotować się do wizyty. Pamiętajmy, aby na pierwszą wizytę zarezerwować co najmniej 40 minut. Aby móc skutecznie leczyć, lekarz musi przecież dobrze poznać nasz problem. Wszystko o czym rozmawiamy na wizycie jest objęte tajemnicą lekarską. Najpierw zostaniemy zapewne poproszeni o podanie niezbędnych do dokumentacji medycznej danych, takich jak imię i nazwisko, pesel czy numer telefonu. Później lekarz najprawdopodobniej zapyta o powód wizyty. To doskonały moment, aby zacząć opowiadać o wszelkich niepokojących nas objawach. Najlepiej opowiadać o swoich objawach swobodnie. Lekarz psychiatra na pewno dobyta o ważne kwestie. Na pewno będzie chciał wiedzieć, jak długo utrzymują się objawy, a także czy dokuczają nam zaburzenia snu. Zaburzenia snu pojawiają się bowiem w przebiegu wielu zaburzeń psychicznych, takich jak depresja, choroba afektywna dwubiegunowa czy zespół stresu pourazowego. Mogą stanowić także osobną jednostkę chorobową. W rozmowie z lekarzem psychiatrą najlepiej nie zatajać żadnych istotnych faktów. Możemy spodziewać się pytań o to, czy słyszymy głosy bądź widzimy rzeczy, które nas niepokoją. Takie pytania mogą okazać się pomocne wówczas, gdy lekarz psychiatra podejrzewa zaburzenia psychotyczne. Jeżeli specjalista podejrzewa zaburzenia pamięci, może zaś zapytać na przykład o to, ile lat temu skończyliśmy szkołę. Lekarz psychiatra na pewno zapyta nas także o myśli samobójcze. Pojawiają się one bardzo często u pacjentów, u których występują zaburzenia depresyjne czy osobowość borderline. Mogą stanowić także jeden z objawów choroby afektywnej dwubiegunowej. Po przeprowadzeniu wywiadu lekarskiego, psychiatra diagnozuje pacjenta. Czasami, dla postawienia diagnozy konieczne jest odbycie więcej niż jednej wizyty. Podczas konsultacji psychiatrycznej, lekarz formułuje propozycję leczenia. Najczęściej zalecane jest leczenie farmakologiczne. W ten sposób przeprowadza się chociażby leczenie depresji czy schizofrenii. W wielu przypadkach, psychiatra zaleca także równoległą psychoterapię. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że psychoterapia stanowi podstawę w leczeniu pacjentów z zaburzeniami osobowości. Jeżeli psychiatra stwierdzi u pacjenta duże skłonności do ryzykownych zachowań, może zalecić pobyt w szpitalu psychiatrycznym.

Zaburzenia osobowości – częsty powód do sięgania po pomoc psychiatry

Jednym z częstych powodów sięgania po pomoc psychiatry są zaburzenia osobowości. Warto zaznaczyć, że nie są to choroby psychiczne. Wśród najczęstszych zaburzeń osobowości wyróżnia się: osobowość paranoiczną, osobowość borderline czy osobowość zależną. Osoby borykające się zaburzeniem paranoicznym są zazwyczaj wrogo nastawione do ludzi, boją się ich. Wszędzie widzą zagrożenia i są bardzo podejrzliwe. Dla osobowości borderline charakterystyczna jest chwiejność emocjonalna, a także skłonności do ryzykownych zachowań, takich jak szybka jazda samochodem czy samookaleczenia. Osobowość zależna wiąże się zaś z trudnościami z podejmowaniem samodzielnych decyzji. W terapii zaburzeń osobowości zaleca się głównie psychoterapię. Diagnozą zajmuje się jednak psychiatra, który może zaordynować równoległe leczenie farmakologiczne.

Psychiatra Warszawa – jak znaleźć dobrego specjalistę?

Najwięcej dobrych specjalistów działa w dużych i prężnie rozwijających się miastach, takich jak chociażby Warszawa. Jeżeli więc interesuje nas psychiatra Warszawa, możemy liczyć na pomoc naprawdę wielu specjalistów. Jak jednak znaleźć tego najlepszego? Wiele osób zadaje sobie to pytanie. Najważniejsze jest zapoznanie się z opiniami o poszczególnych specjalistach. Im więcej tych pozytywnych, tym lepiej. Psychiatra Warszawa przyjmuje między innymi w Centrum probalans, które zajmuje się profesjonalną diagnostyką i leczeniem zaburzeń psychicznych. Aby terapia była skuteczna, konieczna jest jednak współpraca pacjenta ze specjalistą. Warto zadawać mu wszelkie nurtujące nas pytania. Wówczas współpraca będzie przebiegała w harmonijny sposób. Wskazane jest także systematyczne przyjmowanie zaleconych leków. Jeśli psychiatra Warszawa pokieruje nas do psychoterapeuty, warto skorzystać także z pomocy takiego specjalisty. Wówczas istnieje największe prawdopodobieństwo wyleczenia zaburzeń psychicznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *