Maseczki higieniczne – jak dokonać ich prawidłowego wyboruSpread the love

Używanie maseczek higienicznych z filtrem daje każdemu możliwość ochrony przed oparami oraz wirusami.

W związku z coraz to większą świadomością na temat szkodliwości zbyt zanieczyszczonego powietrza, jak również pandemii koronawirusa, sporo osób zaczęło się interesować tematyką masek ochronnych. Obecnie, w czasach, kiedy stały się one niezbędnym elementem naszego codziennego ubioru, powinniśmy zapoznać się ze wszelkimi kwestiami mającymi z nimi związek.

W poniższym artykule, postaramy się wyjaśnić, w jaki sposób wybrane rodzaje maseczek ochronnych z włókniny polipropylenowej albo innego materiału, będą w stanie nam pomóc, albo zaszkodzić.

Jak ochronić się przed skażonym powietrzem, bakteriami czy wirusami?

Swobodne oddychanie utrudniać mogą pyły czy aerozole i substancje rakotwórcze. Ponadto, mogą one stanowić rzeczywiste zagrożenie dla stanu naszego zdrowia. Zależnie od tego, jaki prowadzimy na co dzień tryb życia, lokalizacji, w której zamieszkujemy albo też pracujemy, możemy pozostać narażeni na ich oddziaływanie codziennie – w większym bądź mniejszym stopniu.

Warto jest zauważyć, iż tego typu substancje przedostają się do nosa, zaś następnie do dróg oddechowych, na przykład podczas sprzątania. Czy można zapobiec temu w jakiś sposób? Oczywiście, że tak – poprzez dobranie odpowiedniej maski. Musimy jednak pamiętać, iż maseczki mają być odpowiednio często zmieniane, tak aby zgromadzone na nich bakterie nie miały szansy dostać się do naszego organizmu, co mogłoby się zakończyć infekcją i efektem ciągłego kichania.

W obecnej, ogólnoświatowej sytuacji, maseczki ochronne, wykorzystuje się również w roli jednego spośród środków bezpieczeństwa, które mają zapobiegać rozprzestrzenieniu się wirusa Covid-19.

Należy tutaj jednakże koniecznie podkreślić, iż na rynku dostępne są różne typy maseczek. Wybrane ich rodzaje różnią się pomiędzy sobą kształtem, filtrującymi właściwościami czy też przeznaczeniem. Znaczy to, iż maseczka stworzona dla ochrony przed smogiem, może nie być skuteczna w przypadku epidemiologicznego zagrożenia w roli maseczki antywirusowej.

Ponadto, zakładanie nieodpowiedniej maseczki, może przysporzyć poważnych zdrowotnych kłopotów. O wszystkim tym, będziemy się mogli dowiedzieć z dalszej części artykułu.

Maseczki ochronne – rodzaje

Na początku, powinniśmy się zająć najważniejszym podziałem ochronnych maseczek. Wbrew temu, co może się wydawać, nie będzie bez żadnego znaczenia to, jaki rodzaj maseczki nosimy na naszej twarzy. Każdy z modeli, może się bowiem wyróżniać budową czy też zupełnie inną skutecznością działania:

  • maseczki jednorazowe – najczęściej sprzedawane i najtańsze. W tejże kategorii, znajdują się proste maseczki chirurgiczne, które są niejako fizyczną barierą pomiędzy ustami i nosem a wszelakimi rodzajami zanieczyszczeń, które pochodzą z zewnątrz. Maski chirurgiczne nie mają filtrować powietrza. Warto o tym pamiętać.

Wszystko to przyczynia się do tego, iż chirurgiczne maseczki zapewniają ochronę tylko przed większymi cząsteczkami, których średnica będzie większa, aniżeli jeden mikrometr. Maski chirurgiczne nie ochronią nas przed wirusami, jednakże zablokują aerozole, w których mogą się one znaleźć. Zwracając na to uwagę, maseczki chirurgiczne, są skuteczną ochroną przykładowo w sytuacjach, kiedy ktoś kicha obok nas.

Jednorazowe maseczki chirurgiczne, można podzielić na trzy różne typy, które różnią się między sobą skutecznością filtrowania. Typ pierwszy, ma skuteczność filtracji do 95 procent, zaś maseczki chirurgiczne typu drugiego, oraz trzeciego, mogą zapewniać skuteczność filtracji około 98 procent.

Maseczki z dwóch ostatnich typów, wykonuje się z 3 warstw, dlatego to one wykorzystywane są w medycynie. Największym minusem jednorazowych maseczek będzie fakt, iż nasilają one wodą. Trzeba wymieniać je bardzo często. Następna wada to fakt, iż nie przylegają one dokładnie do twarzy, zatem nie potrafią zapewnić zupełnej szczelności.

Maski ostatnich dwóch rodzajów, przygotowuje się z 3 warstw, dlatego to właśnie je wykorzystują medycy. Największa wada maseczki jednorazowej na nos i usta to fakt, iż może ona nasiąkać wodą, dlatego też nie można jej stosować wielorazowo. Należy ją wymieniać za każdym razem. Następna wada to fakt, iż nie przylegają one ściśle do naszych twarzy, dlatego nie potrafią zapewnić zupełnej szczelności.

  • maseczki wielorazowe – są to tak zwane maseczki filtrujące. Złożone są z materiału, który zatrzymuje areozole, jak również z oczyszczającego filtra, który odpowiada za filtrowanie powietrza, zatrzymując większość spośród cząsteczek mogących
  • przedostawać się do naszego organizmu.

Najważniejszą przewagą tego typu maseczek antywirusowych, będzie ich budowa, która nie nasiąka i jest bardzo wytrzymała, jeśli chodzi o kwestie mechaniczne. Warto mieć przy tym na uwadze, iż filtry znajdujące się w takich maseczkach muszą być wymieniane regularnej (zwykle co 3-4 tygodnie).

Tak samo, jak w wypadku jednorazowych produktów, maseczki ochronne użytku wielokrotnego, można podzielić na trzy kategorie, które różnią się między sobą skutecznością. Dostępne są zatem maseczki FFP1, które potrafią zatrzymywać cząsteczki mające średnicę równą albo większą, aniżeli 1μm, maseczki FFP2 (o skuteczności w przedziale 0,5-1μm), jak i maseczki FFP3 (o skuteczności 0,3-0,5 μm).

Jak pokazują przeprowadzane badania, maseczki na twarz FFP2, mogą zatrzymać do stu procent cząsteczek, które wytwarzane są w środowisku naturalnym. W wypadku chirurgicznych maseczek, skuteczność ta wynosi ok. 75 procent. Warto mieć na uwadze, iż wspomniany powyżej podział wydziela dwie najważniejsze kategorie masek. Możemy znaleźć w nich różnorodne podkategorie, jak i produkty o konkretnym zastosowaniu. Wymieniane są na przykład maseczki dla dzieci, maseczki przeciwpyłowe czy też antysmogowe.

Jak właściwie zakładać i zdejmować maseczki ochronne?

Maseczki na nos i usta, mają nas ochronić przed wirusami, często jednakże z uwagi na nasze działania, ochrona jest mniej skuteczna, aniżeli zakładamy. Ma to zwykle związek z niewłaściwym założeniem i zdjęciem maseczki. Na szczęście, pomocne są w tej kwestii zalecenia oficjalne:

  • zanim w ogóle dotkniemy maseczki ochronnej, musimy umyć dokładnie ręce. Najpierw moczymy je, zaś później nanosimy na nie mydło – na zewnętrzną i wewnętrzną stronę, nie zapominając przy tym o kciukach, jak również o bazarze pomiędzy palcami. Na samym końcu, musimy bardzo dokładnie opłukać ręce i wysuszyć je, najlepiej z wykorzystaniem papierowego ręcznika,
  • możemy przejść do etapu założenia maseczki. Co istotne, musimy chwycić ją za gumki albo sznureczki, które zakłada się na uszy, nigdy zaś za materiał, który przylega do twarzy,
  • trzeba zadbać o to, żeby maseczka przykrywała szczelnie usta oraz nos,
  • teraz przyszedł czas na zdejmowanie maseczki. Chwytamy ją ponownie za sznurki albo gumki i umieszczamy w szczelnie zamkniętym pudełku,
  • kiedy zdejmiemy już maseczkę, musimy po raz kolejny wymyć dokładnie dłonie z użyciem mydła. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *